تولد سبز

تقدیم به آنها که در جنبش سبز متولد شدند یا تولدی دوباره داشتند.

تایم: خروج نمایندگان آمریکا و اروپا از جلسۀ سخنرانی محمود احمدی

تایم: خروج نمایندگان آمریکا و اروپا از جلسۀ سخنرانی محمود احمدی نژاد اقدامی به جا بود
اشتراک‌گذاری
هفته نامۀ تایم خروج نمایندگان آمریکا و هم پیمانان اروپایی این کشور از جلسۀ سخنرانی رییس جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس اعضاء پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای را اقدامی به جا خوانده است

اما هفته نامه تایم در عین حال می نویسد این حرکت لزوماً ضامن پیروزی ایالات متحده و اروپا در نشست یکماههء اِن پی تی نیست. تونی کرون احتمال می دهد که اقدام ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، کانادا، مجارستان، نیوزیلند، هلند و چند کشور دیگر نهایتاً به نفع احمدی نژاد تمام شود. نویسنده اشاره می کند که بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد پیشتر از پشت همان تریبون، جمهوری اسلامی را مورد خطاب قرار داد و دولت ایران را مسئول شفاف سازی و رفع تردید در مورد نیّات ایران از برنامۀ اتمی خویش دانست. و وزیر خارجۀ آمریکا گفت ایران برای منحرف کردن توجهات از سابقهء خود و فرار از مسئولیت هر کاری خواهد کرد.

سخنان احمدی نژاد همچون دفعات قبل تلاشی بود برای منحرف کردن کنفرانس از نیّات مشکوک هسته ای جمهوری اسلامی؛ و به این ترتیب روز اول کنفرانس بدون برنده ای به پایان رسید

نشریهء ویکلی استاندارد می نویسد یکبار دیگر محمود احمدی نژاد -- رئیس جمهوری کشوری که دشمن شماره یک آمریکاست - پا به خاک کشورما گذاشت و در نشست سازمان ملل متحد شرکت کرد. مایکل آنتون می نویسد البته آداب و رسوم و عرف دیپلماتیک حکم می کند که به همۀ کشورها - حتی بدرفتارترین آنها - به طور برابر اجازۀ عضویت در این نهاد بین المللی و حضور در جلسات آن داده شود. اما رییس کشوری که دشمن قسم خوردۀ ایالات متحده است، از تریبون سازمانی بین المللی کشور ما و هم پیمانان ما را به باد لفاظی های خصمانه گرفت و در مورد نیّات و اقدامات کشور خود مشتی دروغ بافت. نویسنده نتیجه گیری کرده است که حسن نیت به خرج دادن دولت واشنگتن در برابر تهران تا کنون نتیجه ای نداده است؛ و در آینده نیز به تغییر رفتار جمهوری اسلامی منجر نخواهد شد.

جان بولتون: باید برای رویارویی با ایران هسته ای آماده باشیم

نشریۀ نشنال اینترست در نسخهء اینترنتی خود با اشاره به هشدار اخیر جان بولتون سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد با این مضمون که «باید برای رویارویی با ایران هسته ای آماده باشیم» می نویسد ایالات متحده در تنظیم تحریم ها علیه جمهوری اسلامی عملاً نمی تواند چشم امیدی به چین و روسیه داشته باشد. پس شاید هنگام آن فرارسیده است که واشنگتن در اجرای تحریم ها و دیگر اقدامات علیه جمهوری اسلامی ایران به طور یکجانبه اقدام کند. نشریه فارین پالیسی نیز می نویسد تحریم های تنبیهی علیه کره شمالی در عین حال که به زیان پیونگ یانگ است ممکن است به سود جمهوری اسلامی ایران تمام شود.

+ نوشته شده در پنج‌شنبه 16 اردیبهشت‌ماه سال 1389ساعت 02:07 ق.ظ توسط شبنم زنده زبان نظرات (0)