تولد سبز

تقدیم به آنها که در جنبش سبز متولد شدند یا تولدی دوباره داشتند.

دشمنی حکومت اسلامی با ایران با دو فیلم

دشمنی با ایران با دو فیلم "ایران زندان" و "تاکسی بهشت ها"
دشمنی با ایران با دو فیلم
یکشنبه ۱۳ دی ۱۳۸۸ ساعت ۲۳:۰۴
Share/Save/Bookmark
"تاکسی بهشت‌ها" (Heavens Taxi) و "ایران زندان" (Iran Zendan) جدیدترین فیلم‌های علیرضا شکوفنده از سینماگران و نقاشان ضدانقلاب معروف به" داریوش شکوف" می باشد که با رویکرد تهاجمی علیه نظام جمهوری اسلامی در زمینه وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری و وضعیت زندانیان سیاسی ایرانی در برلین ساخته ‌شده و فیلمبرداری ‌آن در آبان ماه امسال (نوامبر) به اتمام رسیده‌ است و قرار است در بهمن ماه سال جاری(فوریه سال آینده) اکران شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی پرچم: وی در فیلم "تاکسی بهشت ها" به زعم خویش اقدام به روایت داستان زندگی خواهر و برادری (آتوسا و مجید) می کند - تائیس فرزان و افشین اخوان نقش آنان را برعهده دارند- که طی آن مجید در جریان تظاهرات بعد از انتخابات دستگیر شده و در زندان به گونه ای تاسف برانگیز شکنجه می شود و هنگامی که در بستر مرگ است از خواهرش می خواهد که دو کار انجام دهد؛ اول اینکه ایران را ترک کرده و بر سر قبر هیتلر حاضر شود اما خواسته دوم بصورت درگوشی مطرح می شود که در ذهن تماشا گران تداعی کننده یک معماست؛ در ادامه در مسیر حل این معما بسیاری از مسائل اجتماعی و فرهنگی جامعه ایرانی مانند حقوق اجتماعی زنان مورد بررسی قرار گرفته و نشان داده می‌شود که چگونه زنان به ‌شکلی بیرحمانه مورد شکنجه قرار گرفته و به آنان تجاوز می‌‌شود!

این فیلم که به گفته شکوف هدیه‌ای به تمام ایرانیان است که مجبور به ترک وطن بوده و در غربت زندگی می‌کنند؛ به زعم خود اختلافات عمیق مابین قدرت سیاسی حاکم در ایران با آرزوها، خواسته‌ها و روش زندگی بسیاری از ایرانیان در ایران و در غربت را به روی پرده می‌‌آورد.

فیلم "ایران زندان" نیز به توصیف و ترسیم شرایط زندان‌های ایران در جمهوری اسلامی و بویژه در ماه‌های اخیر پرداخته و در این راستا داریوش شکوف با 16 زندانی سیاسی گفتگو کرده و از آنها درباره دستگیری، شرایط زندان، زندانبانان، دوره حبس، روش‌های شکنجه پرسیده است. شایان ذکر است داریوش شکوف که شهرت جهانی خویش را مدیون فیلم " هفت مستخدم" با شرکت آنتونی کوئین است در سال 1954میلادی در تهران به دنیا آمده و در سال 1979میلادی به آمریکا مهاجرت کرد، وی ابتدا در رشته‌های فیزیک و ریاضی تحصیل کرده و پس از آن دوره فیلم‌سازی آکادمی فیلم نیویورک را به اتمام رساند و در زمینه‌های هنری گوناگون مانند نقاشی، نظریه هنر و فلسفه و فیلمسازی فعالیت کرده و نوشته است.

وی آثار هنری خود را در نمایشگاه‌های مشترک با هنرمندانی مانند اندی وارهول (_Andy Warhol)، بروس ناومن (Bruce Nauman)، جف کونز(Jeff Koons) و روی لیختن‌اشتاین (Roy Lichtenstein) عرضه کرده است.

وی در بیانیه‌ای اعلام کرده از شرکت در جشنواره فیلم برلین در سال2010 میلادی در اعتراض به سیاست نادرست برگزارکنندگان این جشنواره در ارتباط با سینمای ایران و شرکت فیلم‌های ایرانی که با حمایت جمهوری اسلامی ایران تولید شده‌اند شرکت نخواهد کرد و درعین حال خواستار حمایت جهانیان از جنبش سبز در ایران شده است.
شماره : 5757

Deutsche Welle

http://www.dw-world.de/popups/popup_single_mediaplayer/0,,5290618_type_audio_struct_10005_contentId_5297186,00.html#

فرهنگ و هنر

بشنوید: گفت‌وگو با داریوش شکوفه درباره فیلم «ایران زندان»

  • "لطفا به این موضوع توجه کنید: اگر اینترنت اکسپلورر شما نسخه ۵ یا بالاتر است، شما تنها آن هنگام می‌توانید فایل‌های MP3 را مستقیما گوش کنید که روی آیکون کلیک کنید. اگر می‌خواهید فایل را در دیسک سخت خود ذخیره کنید، با تکمه‌ی سمت راست روی آیکون کلیک کرده و از منو ""save under"" را برگزینید. آنگاه جای ذخیره کردن فایل در دیسک سختتان را مشخص کنید."

  • فایل MP3 را ذخیره کنید
+ نوشته شده در یکشنبه 16 خرداد‌ماه سال 1389ساعت 06:37 ب.ظ توسط شبنم زنده زبان نظرات (0)