تولد سبز

تقدیم به آنها که در جنبش سبز متولد شدند یا تولدی دوباره داشتند.

پشت پرده تعلیق ارسال اس-300 به ایران از سوی روسیه

امریکا و روسیه در یک اتحاد استراتژیک بسیار اساسی با توجه به پیشرفت‌های چین در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و نظامی نگران این قدرت جهانی بوده و خواهان اتحاد با یکدیگر و مقابله با قدرت روزافزون چین هستند.

قرارداد فروش سیستم دفاع موشکی اس-300 که اکنون روسیه در اجرای آن تعلل می‌کند، در بهار سال 2005 بین ایران و روسیه امضا شد و براساس آن، روسیه متعهد شد در یک زمان‌بندی دو ساله به تولید و ارسال این سیستم موشکی که بنا بر پیشنهاد خاص متخصصان ایرانی و با طراحی خاص تولید می شود، اقدام کند.

به گزارش رجانیوز، اگرچه در صورت هرگونه اتفاق غیرمترقبه‌ای که منجر به عدم تحویل سیستم دفاع موشکی به ایران شود، جمهوری اسلامی قادر است تمامی خسارات و زیان وارده را که در قرارداد لحاظ شده است، از طرف روسی تمام و کمال دریافت کند اما پشت پرده تعلل روسیه در عمل به این تعهد خود نکات قابل توجهی است.

روابط حسنه و بسیار نزدیک اوباما و مدودوف در حال حاضر، در کل روابط سران دو کشور پس از جنگ دوم جهانی بی سابقه بوده است؛ روابطی که نه تنها سیاست‌های کلیدی دو کشور در روابط دو جانبه و متقابل را تحت الشعاع قرار داده، بلکه اتحاد استراتژیکی هم در موضوعات منطقه ای و بین المللی بین آن‌ها ایجاد کرده است.

این روابط بر اساس توافقاتی با سه محور اصلی بنا شده است؛ اول اینکه امریکا متعهد شده است که دیگر در زمینه نقض حقوق بشر و همچنین موضوع دموکراسی، توسعه و نحوه نگرشی که غرب نسبت به این مسئله دارد، در موضوعات اصلی، تبلیغاتی و رسانه ای خود علیه روسیه بزرگ‌نمایی نکند. در این زمینه قرار شده است دستگاه‌های تبلیغاتی امریکا و نهادهای به اصطلاح حقوق بشری و دموکراسی خواهی در این کشور، دیگر به برجسته کردن موضوعات حقوق بشری دمکراسی در روسیه نپردازند.

محور دوم توافقات دو طرف در ارتباط با کاهش سلاح های غیرمتعارف و توان موشکی کلاهک‌های هسته ای دو کشور است که قرار شده با اعلام تعداد دقیق موشک‌های کلاهک‌دار خود و تعیین دقیق ذخایر سلاح‌های بیولوژیکی و میکروبی و شیمیایی، این مسئله نیز در دستور کار مذاکرات دو جانبه قرار گیرد.

اما محور سوم و اساسی مؤثر در همسویی و هم‌جهتی امریکا و روسیه که به‌نحوی به موضوع نحوه مقابله دو کشور با ایران ربط پیدا می‌کند، نگرانی دو کشور در ارتباط با چین است که در آن، امریکا و روسیه در یک اتحاد استراتژیک بسیار اساسی با توجه به پیشرفت‌های چین در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و نظامی نگران این قدرت جهانی بوده و خواهان اتحاد با یکدیگر و مقابله با قدرت روزافزون چین هستند.

اکنون این پیوندهای استراتژیک بین روسیه و امریکا که با بازتعریف مقابله دو کشور در اتمسفر کنونی سیاست جهانی وضعیت جدیدی پیدا کرده، شرایط را در جهت اتحاد دو کشور تسهیل کرده و سیاست‌های منطقه ای و بین‌المللی این دو کشور را می توان در ارزیابی نحوه و وضعیت پیوندهای استرتژیک دو کشور در معاملات سیاسی مؤثر دانست.
+ نوشته شده در دوشنبه 24 خرداد‌ماه سال 1389ساعت 04:15 ب.ظ توسط شبنم زنده زبان نظرات (0)